V neděli 18. března 2012 po 16 hodině vyjela jednotka příbramských profesionálních hasičů k požáru lesa v obci Kozárovice - Vystrkov. Současně s jednotkou ze stanice Příbram byli na místo vyslání i dobrovolní hasiči ze Zalužan a Kozárovic.

JSDH Zalužany – Prověřovací cvičení Forest 2011

V sobotu 16.4. 2011 proběhlo další prověřovací cvičení , které jako již loni čítalo tři různé akce.

Letošní cvičení bylo z větší části zaměřeno na zásahy v lesním porostu a dopravní nehody.

Okolo sedmé hodiny ranní celé naší jednotce přišla SMS s výzvou na výjezd k záchraně dělníka při kácení lesního porostu.

Naše jednotka vyjela cca po 7minutách od vyhlášení poplachu v počtu 10 členů – u vjezdu do obecního lesa na ně čekala první překážka a to v podobě ocelové závory s chráněným zámkem. Jednotka celkem hravě za pomoci benzínové rozbrušovačky tuto překážku překonala a nic jí nebránilo vydat se na místo pádu stromu na dělníka.

Výcvik JSDH Zalužany v polygonu.

V sobotu 13.2.2010 se uskutečnil výcvik JSDH Zalužany ve výcvikovém polygonu HZS Příbram se zaměřením na dýchací techniku a pohyb v neznámém prostředí.

Výcvikový polygon simuluje situace které vznikají při zásahu.Jedná se o neznámé a zakouřené prostředí,minimální viditelnost a různé překážky ve stísněných prostorách polygonu .To vše je ideální pro hasiče-nositele dýchací techniky.

Důraz byl kladen především na schopnost orientace,psychiku a na schopnost udržet skupinu nerozdělenou i v takovýchto podmínkách.Skupiny vyráželi tříčlenné a cestou na ně čekala tma,postupovali po kolenou a v některých místech bylo nutné se i plazit a vzájemně si pomáhat.

Výcvik v těchto podmínkách je pro činnost hasičů přínosný a nepostradatelný,jak po stránce znalosti používání dýchacích přístrojů,tak po stránce přivykání si na určité situace jako je neznámí prostor,hrozící pád nebo tma.

Velitel družstva  František Hájek

Zásah 3/09 - požář stohu

Jednotka se dostavila na místo požáru do 7minut od vyhlášení poplachu. Průzkumem bylo zjištěno, že hoří cca 1/3 stohu. Bylo nataženo útočné vedení o 2 C proudech, aby se zabránilo dalšímu šíření ohně. Poté byl povolán teleskopický nakladač, který oddělil hořící část stohu. I nadále jsme prováděli hašení aby požár nemohl přeskočit na uchráněnou část a ochlazovali jsme telesk. nakladač. Na místo se dostavila jednotka HZS Příbram s vozidlem T815 CAS 32 a jednotka SDH Kozárovice s vozidlem Liaz 100 CAS25. Tyto cisterny doplňovaly vodu do naší T148 CAS 32. Dále bylo zřízeno čerpací stanoviště v lomu "Na lesíku" k plnění zasahujících cisteren. K plnění bylo použito plovoucí čerpadlo "Kraken". Po lokalizaci požáru zůstala naše jednotka na místě a prováděla dohled nad požářištěm až do 20 hod. Poté se vrátila zpět na základnu. Při zásahu bylo spotřebováno 33000 l vody. Škoda způsobená požárem je vyčíslena na  10 000 Kč a uchráněná hodnota stohu je 40 000 Kč. Příčina vzniku požáru není doposud známa.

Poděkování patří všem zasahujícím členům za skvěle odvedenou práci.

Vyprošťovací zařízení LUKAS

Po dohodě s velitelem stanice HZS Příbram maj.ing.Jarmilem Soukupem přijeli dne 4.4.09 ve 13:00h příslušníci HZS seznámit členy naší výjezdové jednotky jak pracovat s hydraulickým vyprošťovacím zařízením LUKAS. Nejprve následovala teoretická část, kde jsme byli seznámeni s pracovními postupy při vyprošťování, jak se chovat při dopravní nehodě a možnými komplikacemi při zásahu. Ochotně nám byly zodpovězeny všechny dotazy a připomínky. Při školení jsme měli k dispozici konspekty odborné přípravy, konstrukce vozidel a také některé videomateriály. Poté byla zahájena praktická část, kde měl každý z přítomných členů možnost vyzkoušet si vyprošťovací zařízení v akci. K dispozici jsme měli dvě karoserie. I zde nám bylo ukázáno jak a kde začít pracovat a jak si počínat. Celé odpoledne probíhalo v přátelském duchu a bylo velkým přínosem pro všechny zůčastněné.

Poděkování si zaslouží všichni kdo se dostavili a hlavně příslušníci HZS kteří se s námi podělili o své zkušenosti.

0 000.jpg
0 000 (1).jpg
0 000 (2).jpg

Kurz ZZS

Dne 4.4.09 od 8:00h byl organizován kurz "Základy zdravotních znalostí" pro členy výjezdové jednotky. Proškolena byly zejména témata: úvod do anatomie a fyziologie, kontrola životních funkcí, zachraňující život neodkladná resuscitace, zvládání masivního krvácení, popáleniny, poranění páteře, zlomeniny a pohmoždění, akutní příhody, specifika první pomoci v požární ochraně a dopravní nehody.Všechna témata byla doplněna praktickou ukázkou a to pomocí modelových situací. Dále bylo také použito video k doplnění probírané látky. Kurz byl členy přijat velmi pozitivně, na veškeré dotazy bylo školícím odpovězeno. Personálně školení zabezpečovala pí.Růžičková DiS která pracuje na ZZS Příbram a má tak bohaté zkušenosti v této oblasti.

František Hájek

Mladí hasiči reprezentovali nejen okrsek, ale i okres

Družstvo dorostu SDH Zalužany se zúčastnilo krajského kola v požárním sportu, které se konalo v neděli 17. června 2007 na stadionu v Neratovicích. Po skvělých výkonech v disciplínách 100 m s překážkami, štafetě 4x100 m a testu jsme přemýšleli i o postupu na republikové kolo. Bohužel sen se rozplynul po nevydařeném požárním útoku, ale družstvo skončilo na krásném 3. místě.

Poděkování patří celému týmu, který startoval v sestavě Tomáš Fremr, Ondřej Průcha, Jan Vaněček, Lukáš Vaněček, Miroslav Vaněček, Jaromír Kolář, Matěj Janoušek, a Jakub Pšenička.

Poděkování si zaslouží i SDH Nechvalice, SDH Prosenická lhota a SDH Líchovy za umožnění startu jejich členů. SDH Nestrašovice děkujeme za zapůjčení požární stříkačky při okresním kole soutěže dorostu, SDH Pňovice za zapůjčení materiálu, který nám pomohl při výkonu ve štafetě 4x100m s překážkami. Děkujeme i realizačnímu týmu ve složení Tomáš Pechar, Leoš Koňařík, Miroslav Peterka, kteří s námi tuto soutěž absolvovali a postarali se o morální podporu družstva.

V neposlední řadě patří dík i celému SDH Zalužany za velkou podporu v průběhu celého ročníku.

Pavel Hájek, vedoucí družstva dorostu